Роман Безсмертний: «Сьогодні люди не знають, що таке покаяння»

Ведуча «Доброго ранку, Країно!» Тетяна Гончаренко завітала в гості до Романа Безсмертного – українського політика, державного діяча, дипломата.

Ви були віце-прем’єром, ви були політиком, ви були депутатом, ви були людиною, яка була візитівкою Мінського процесу. З ким ви хочете асоціюватися в українських громадян зараз?

В більшості мене знають як людину з кабінету. Я хочу бути людиною такою, якою я був завжди. Я хочу, щоб мене знали таким. Частину мене ви зараз бачите. Є ще частина, яку люди навіть не уявляють, те, що я вмію, люблю працювати на землі. Ніхто не задумується над тим, що прожити в кабінеті життя неможливо. Прожити навіть рік неможливо, а людина – це нормальна істота, і вона хоче вийти подивитися на повітря. Для мене цей період сидіння в кабінеті пройшов дуже важко. Це певного роду були випробовування.

Я іноді аналізую якусь ситуацію – ні, щоб відповідати на проблему з точки зору завтрашнього дня. Медичну реформу проводити з точки зору нанотехнологій. Систему освіти будувати на інформаційних технологіях. А ми кажемо: от в Голландії в 1800 році було. І ми себе кинули назад. Зависання людини на певних знаках, символах це зрозуміла річ. Тому, що це є людина. Вона хоче побачити в якійсь схемі все. Вона хоче простими речами намалювати складні схеми. Вона хоче складні речі вирішити простим кроком. Зрозуміло, але велике, талановите, геніальне воно знаходиться в простому з точки зору: ах! «Чорний квадрат» – це конфлікт з усім, що було до «Чорного квадрату». Ось в чому зміст «Чорного квадрату». Малевич з «Чорним квадратом» – це був бульдозер, який прийшов і згорнув все з дороги. Воно свою роль зіграло. Воно красиве, філософськи мудре, але завтра є тільки після «Чорного квадрату».

Що зараз не відбувається того, що мало відбутися і лишилося в минулому і все?

Є три прості речі. Це покаяння, прощення, людське сумління. Ми будемо розписувати великі документи, ми будемо підписувати договори, ми будемо мільярди тратити на це все. Зовсім прості речі – це покаяння і прощення. Один кається в тому, що здійснив, і розуміє, що він зробив злочин. Я коли почав задавати питання людям, то вони не знають сьогодні, що таке покаяння. Тому немає відповіді. І вони не знають, що таке прощення, тому немає відповіді на війну.

Все почалося з дуже простого. Безідейне суспільство без цінностей може над собою і над людиною творити будь-які експерименти. Воно може себе знищити просто. В ситуації на Донбасі цей «совок» ненависний, класовий, матеріальний він же випирає. Я просто проаналізував, що стало причиною. Що привело до цієї ситуації? «Совок» і привів.

Але ж немає простого рецепту вимітання цього «совка» з голів, зі свідомості.

Є відповідь на це питання – Біблія, церква, молитва. Перед тим, як робити крок, просто зрозумій – Господь тобі дає добро на це, чи він так тобі каже: твори що хочеш. Люди, які це творять, їх в дитинстві, коли батьки виходили з хати, за ногу ниткою прив’язували до стільця. Я вам гарантую.

Ви в одному інтерв’ю сказали: ще одна з проблем нашої країни, що наш президент працює вночі. Поясніть, будь ласка, цю вашу думку.

Чому я стверджую це і маю право стверджувати це? Якщо проаналізувати інші випадки, то всі ці країни зазнавали колосальної біди. Перший з них це Сталін. Він теж працював вночі. Це, як правило, скрізь напруги, скрізь невирішені питання і т.д. Бо система працює в одних ритмах, а людина пішла в зовсім інших ритмах. Через це в нас немає голови НБУ, бо банком управляють вночі і рішення приймають. Немає міністра економіки. Немає послів і т.д. Тепер його повертаємо на день, а рішення які приймаються? Вдень насправді людина не може діяти, а їй кажуть: ти мусиш прийняти. І тут виходить конфлікт. Звідси нервозність. Нам довелося працювати разом в свій час, тому я дуже добре знаю. В свій час я був заступником. І тому я працював з 7-ї ранку до 8-ї вечора, а потім працював з 4-ї дня до ранку.

2018-03-07 13:02:05